Eesnaha põletik lapsel. Mis asi see on?

8
7625

Kuna nii paljud tundsid huvi ja on juba oma lapsega sama probleemi ees seisnud, siis otsustasin selle teema kirja panna. Niikuinii olen nii laisk blogija olnud ja pole ammu midag kirjutanud. Ikka ja alati ütlen, et nüüd blogin regulaarselt ja siis jääb ikka mingi pikk vahe vahele. Mul on sellega mingi kiiks, et kui mul midagi asjalikku öelda ei ole, siis ma ei viitsi kirjutada sellest, kuidas ma sõbrannadega kohvi joomas käin, sest keda see kotib? Või mis ajal mu lapsed magavad või ei maga. Täiesti mõttetu sisu minu meelest, kui seal mingit vajalikku infot pole… ja siis ma olengi nagu tuppa sittunud kass ei oska millestki kirjutada, sest minu meelest need on nii igavad teemad teiste jaoks. 😀 Nõustu või vaidle vastu. Ma ikka avastan ennast mõtlemast, et no keda peaks huvitama minu elu, mida mina siin oma perega nelja seina vahel teen…

Aga teema juurde tagasi nüüd. K kurtis, et tal tillu valutab. Olin 101% kindel, et tegu on põiepõletikuga vms. Poistel muidugi ei esinegi väga põiepõletikku, selleks on vist eesnäärmepõletik. Tüdrukutel esineb põiepõletik. Tegime siis uriiniproovi ja selgus, et põletikust pole haisugi. Terve nagu purikas, aga tillu ju valutab.

Järgnev info on SA TALLINNA LASTEHAIGLA infolehelt (lisasin viisakalt ka lingi). Eesnaha põletik on on tavaliselt healoomulise kuluga ja taandub iseeneslikult ja see infoleht ütleb, et enamasti ei ole seost eesnaha kitsuse ehk fimoosiga. Rõhutan sõna enamasti.

Mulle jõudnud kirjadest oli juba 3 ema, kellest üks kahtlustab fimoosi, ühel on operatsioon tehtud ja kolmas ootab kirurgiga kohtumist. Esimene ema ütles, et see on väga ränk. Ravi aitab mingi aja, põletik rahuneb ja tuleb mingi kahe nädala pärast tagasi, laps pole nõus valude pärast isegi pissile minema. Nii valus on lapsel.
Kirurgi vastuvõtule saad saatekirja siis, kui perearst enam aidata ei oska ja on vaja spetsialisti sekkumist, sest ravi ei too tulemust ja laps piinleb ikka selle põletikulise valu käes. Kirurg oskab selgeks teha, kas tegu võib olla fimoosiga või mitte. See ema, kes juba oma pojaga opil käis, kirjutas, et laps saab jälle normaalset elu elada. Operatsioon on kiire ja lihtne. Võid juba sama päeva õhtul välja saada.

Põletikku iseloomustavad:

– Eesnaha valu, punetus ja turse, mis võib olla levinud ka peenise tüvele.
Kubeme piirkond iseärasusteta.
Ei ole palavikku, saab kusta. Kui oleks põiega tegu, siis oleks pissimine väga valulik. Kellel see põletik olnud, teab täpselt, millest ma räägin.
– Ei esine parafimoosi (Parafimoos on seisund, kus peenisepea taha liikunud või tõmmatud eesnahka ei õnnestu loomulikku asendisse tagasi viia).

Algul ei saanud me ju ka aru, mida K täpselt silmas peab. Kolmeaastane ei oska veel nii hästi seletada, kui ainult seda, et ta alumine korrus valutab. Ma olen naine ja mul polnud õrna aimugi, et tegelikult tuleb eesnahka pestes liigutada, et sinna midagi ei koguneks/ uriin kuidagi ei takerduks vms. Isegi Andrus ei teadnud, mis siis veel minust.

Selline süütunne tekkis koheselt, et issand, kas ma tõesti ei oska isegi oma last korralikult pesta. Tavaline vannis istumine ei aita, peab just eesnahka liigutama. Võib paluda seda ka lapsel ise teha, kui ta vannis istub, ütles arst mulle. Tahtsin siinkohal kõikidele emmedele öelda, kes mulle kirjutasid ja ka süümekaid tundsid, siis me tegelikult ei peaks ennast halvasti tundma, sest ma olen ju esimest korda lapsevanem. Mul polnud õrna aimugi, et selline põletik võib tekkida ja kui seda probleemi kuskilt kuulnud pole, siis ei oska ju kohe lugema ka minna kuhugi.

Soovitan kõikidel poiste emadel, kas ise siis korralikult pesta või lapse isal paluda seda teha. Eesnahka peab liigutama, et kuhugi põletik ei tekiks. Ravida nii pisikestel otseselt polegi millegagi. Ma mingit hormoonsalvi kasutada ei tahtnud, kuna meie olukord pole nii hull. Ma alati eelistan looduslikke ravimeetodeid esimesena.

Ravida saab näiteks nii:
– leiged kummelitee mähised (ilma kileta) esimestel päevadel pidevalt (seda meie teinud pole)
soojad istevannid kummeliteega 3–4 korda päevas, kestusega 5–10 minutit

Ma keedan vee ära, panen 4 teekotikest teekannu ja valan keeva vee peale ja lasen veidi imbuda ning hiljem valan ettevaatlikult vannivette.

– palju juua
margansofka(kaaliumpermanganaat) hele-heleroosa lahusega puhastada.
Kuna kaaliumpermanganaati kasutatakse naha ja haavade desinfitseerimiseks vesilahusena (1:2000 kuni 1:5000), siis selle ostmine pole ainult ühekordne ost. Kulub ka hiljem marjaks ära! Lõhna vähendava toime tõttu sobib ta mädaste, lehkavate haavade puhastamiseks

Väga oluline on, et margansofka kristalltükikesed oleksid KÕIK lahustunud. Näiteks, kui tahad mädast haava puhastada ja tükid on on lahustamata, siis võivad need nahka hoopis söövitada ja kahju teha.

tsingisalv. Pehmendab, rahustab ja kaitseb punetavat ärritatud nahka. Kuivatab isegi vistrikuid. Omab kuivatavat toimet. Kui selle peale kummelimöllu peale kannad, siis pole enam kuivatamist vaja. See jääbki nii nagu jääb.

Lastehaigla infolehel veel infot:
Valuliku urineerimise korral soovitav urineerida sooja istevanni.
Ägedad põletikunähud taanduvad 4–5 päevaga, ravida on soovitav siiski kauem (12–14 päeva). Meil ongi praegu mingi 4-s päev. K-l on tunduvalt parem olla. Eile kurtis korra-kaks, et tillu valutab. Enne magaminekut mitte ühtegi korda. Üleeile veel kurtis, et valus on ja uinumine on raskendatud.

Loodan, et sellest postitusest on kellelgi kasu ja emad, kellel õnneks seda probleemi oma poegadega pole, oskavad eesnäärme põletikku juba ennetada. Oleks me vaid varem teadnud…

AA JA MUIDEKS! Ikka päris pisikestel ei tohi sealt alt midagi liigutada. Ma ei ole arst, aga kirjade põhjal võin järeldada, et see jama tekibki mingi 2,5a+ poisslastel. Kui ma oleks seda infot varem teadnud, oleksin palunud Andrusel, et ta Kentsul umbes 2,5aastaselt lihtsalt vannis veidi eesnahka liigutaks, aga mitte varem. Et päris sellist igapäevast möllu, mida me praegu Kentsuga teeme, seda ei ole vast vaja. Et kui praegu ka saame tema alumise korruse korda, siis päris iga päev ei hakka mingit ultra-giga-pesulat tegema, aga vannis olles küll ja vannis tegelikult käime me tihti :D:D:D

Musid-kallid-paid ja olge ikka terved!

Previous articleMeie pulmad #kolopulm 13.08.2021 – 15.08.2021
Next articlePsoriaas või dermatiit või hoopis mingi seenhaigus?
Liina. Certified freelance make-up & SFX artist based in Tallinn, Estonia. Hobby photographer ✖️ Fashion lover ✖️travel blogger ✖️ Addicted to reading ✖️ nature junkie ✖️mommy ✖️and.. living life to the fullest.

8 COMMENTS

  1. Raudselt on kasu sellest postitusest. Minul oleks ntx aasta tagasi vaja teada olnud 😁
    Ehmatasin ikka päris ära,kui avastasin, et noksi ots punane ja paistes. Õnneks vist suht alguses avastasin ja siis otsisin infoga end segaseks.
    Aga tegin ka kummelikompressi ja kummelivanni, saime kiirelt jagu.
    Tõesti, mul oli enne tütar, ei olnud päris roheline lapsevanem, aga sellega ja poisihädaga olin nagu puuga pähe saanud

    • Ma loodan ka, et keegi ehk oskab siis ennetada ja teab, mida teha tuleb, kui selline asi juhtub!

      Me olime mehega samamoodi – nagu puuga pähe saanud – kui saime teada, et uriiniproov on korras. Sellised süümekad, et mis nüüd küll juhtus jne.
      Õnneks tänane öö oli juba selline, kus enam ei kurtnud valu. jee!

  2. Mina kergelt liigutan juba algusest peale poisil nr2.
    Esimese lapsega tekkis probleem juba 1,3a. Siis kasutasime samamoodi loodusliku viisi.
    Aasta hiljem läks asi veel hullemaks ning ei jäänud muud üle kui hormoonkreem.
    Operatsiooni nii väikestele ei näidustata enne kui pole kreemiga proovitud.

    🙂

    • Kui algusest peale? Väga noorelt tegelikult ei tohi.

      Päris noorelt ikka, oleks arvanud, et nii noorelt ei veel ei teki põletkku.
      Eeldan siis, et hormoonkreem tegi paremaks?

      Kas pead seda nüüd kogu aeg kasutama? või said murest täitsa lahti?

      • Mu pojal eesnahk oli liiga kitsas ja lastearst kirjutas hormoonkreemi. Ma olin skeptiline ja kasutasin seda lyhemat aega, kui arst palus. Tulemus kestis lyhiajaliselt. Teine kord kasutasin juba nii nagu arst soovitas (vist 2 nadalat?) ja toepoolest kreem muutis eesnahka nii, et probleem oli alatiseks lahendatud.

  3. Kas lapse isa ei pese end eesnaha alt siis? Seksimisel ei ole näinud, et nahk liigub? Ei arvanu, et last on ka vaja pesta?

    • Hahhaha appi, eii, mitte seda – pesed ju last iga päev, ennast ka, aga ei eeldanud ei mina ega ka abikaasa, et on vaja pidevalt peale pissimist eesnahka liigutada ja puhastada. Kust sa kurat tead sellist asja… ja see pidi olema väga, väga levinud.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here