Ma arvan, et selle küsimuse ees on päris mitmed emad-vanaemad ja isad ka. Vanaisade kohta ei tea. 😀 Mõtlesin, et jagan teiega kolme retsepti, millega saab a) igaüks hakkama b) maitsevad hästi c) terve pere saab söönuks d) ise valmistatud ja tervislikud ka.
Poes käisin seekord Ülemiste Rimis – oli asja Ülemistesse ja kodule lähedal ka.
Minu Pepco-st ostetud poekotid. Miljoneid kilosid toitu juba koju vedanud ja peavad väga hästi vastu. Kas te seda teadsite, et Rimist saab reaalselt oma toidukarpidega toitu osta? Minu jaoks oli see positiivne üllatus. Teinekord, kui suurem poodlemine ees, siis kindlasti kasutan juhust, KUI MU hajameelsele ajule muidugi see meelde jääb. Ma olen niigi väga halva mäluga ja rasedusega pole mälust üldse mõtet rääkida. 😀
Lisaks nägin ka poes, et ühekordset kilekotid on ära hinnastatud. Mina isiklikult arvan, et lollidelt tulebki raha ära võtta. Läksime ühe lähedase inimesega vaidlema ka selles osas. Mulle öeldi, et Rimi tahabki raha teenida. Ma pole päris nõus sellega – Sul on ju ise võimalik võtta puu- ja juurviljade oma võrkkott kaasa vms. Ise oled ju rumal ja ei võta, nt mul on poekotid enamus aja autos, et meelest ei läheks kaasa võtta, kui kodunt poodi kiirustan vms. Puhtalt planeerimise asi ja kui sellega hoitakse päris müstiline number kilet kokku, siis minu meelest on see küll väga tore, et need ühekordsed prügikastikandidaadid nüüd tasulised on.
Asun nüüd toidutegemise juurde… või siis mitte. Mainin ära siin ühe toreda Facebook’is tegutseva grupi nimega ‘‘Tarbime targalt‘‘, kust saab ka väga palju head infot, kust mida kilevabalt osta ja üleüldse häid poodlemisnippe või retsepte. Inimesed seal grupis on ka väga abivalmid, kui mingi küsimus vajab Sul targemate inimeste kommentaari.
Alustasin seekord magustoidu tegemisest, sest see tuleb panna külma ja saab alles järgmine päev seda nautida. Lihtne ja labane puuviljatarretis. Pakkusin seda näiteks Grimmikooli jõuluistumisel, kõigile maitses! Ja mis peamine, see on kaunis tervislik ka ja võib täitsa süümepiinadevabalt seda mugida.
RETSEPT NR1 MARJAMAGUSTOIT
Vaja läheb:
– puuviljad (PS! želatiiniga tarretades ei tohi kasutada: kiivit, ananassi, melonit, papaiat, viigimarja ja guajaavi. Neil on mingi ensüüm, mis ei lase zelatiinil oma tööd teha)
Mina ostsin maasikaid, pirne, apelsine, ploome, mustikaid, viinamarju. Kirsse kahjuks ei leidnud, kuna ilmselgelt pole hooaega, aga muidu kirss sobib ka imeliselt selle sisse, ka aprikoos 🙂
– tarretise pulber (PS! Seda saab ka ise teha. želatiin + marjajook. Kuna mul kõik oma arooniasiirupid ja muud isetehtud asjad siin ära joodud, pidin kahjuks lihtsama tee valima ja poest valmis tarretisepulbrit ostma)
– vahukoor, et hiljem magustoidule peale panna, aga pole kohustuslik. Niisama on ka ülimaitsev.
– ahjuvorm, klaasist
1. Haki puuviljad pigem väikesteks tükkideks. Mu ema teeb pigem suuremate tükkidega, aga mulle meeldib pisematega rohkem, parem lusikaga võtta pärast.
2. Tarretise pulbripakil oli kirjas 0,4 l vett ühe paki kohta, mina tegin vähema veega, 1,6l vee asemel, 1,4l vett, et maitse tummisem oleks. Kuigi juba selle 1,6-ga on tegelikult suhteliselt magus see tarretis + puuviljad annavad maitset juurde. Metsmaasika valisin seetõttu, et mu härra on väga pirtsakas ja kõik maitsed talle ei sobi. Ise oleksin vist apelisini valinud. Õnneks sain apelsini niisama tükkidena tarretise sisse panna – hea tsitruseline maitse!
3. Lase vaikselt segul keema minna ja vala seejärel klaasist ahjuvormi, lase veidi aega jahtuda.
4. Paneme sisse puuviljad, järjekord pole oluline
5. Pane külma, järgmine hommik on valmis.
6. Tee vahukoor valmis, vähese suhkruga kui sedagi ja Bon Appetit!
Suvel on kindlasti seda magustoitu odavam teha, sest puuviljad ja marjad on siis odavamad või siis üldse omaaiasaadustest kokku kraabitud. Samas, teistpidi vaadates peaks ju just sellisel ajal ka ennast vitamiinidega kostitama. Rimis oli päris hea valik ka, ma peaks mainima. Vaarikaid oleks saanud veel valida ja isegi füüsalit müüdi. Lisaks veel, sobib see amps ju nii lastele kui ka suurematele ja nagu piltidelt näha, siis meie pere neljajalgne pole ka teps mitte kurb, et midagi laua alla kukub.
Ps! Veganid peavad vist želatiini asemel agaripulbrit kasutama. Kahjuks sellega pole ma nii hästi kursis, lihtsalt tean, et siis sobiks ka veganitele see magustoit.
RETSEPT NR 2. KÜLM BORŠ – minu vaieldamatu lemmik suvetoit!
Vaja läheb:
– 500-600g peeti (laiskadele sobib ka purgis ja riivitud valmis marineeritud peet – olen ka sellega teinud, kui isu nii suur ja ei jaksa mökerdada)
– 2l vett (ma panen tavaliselt tunde järgi tegelikult, kui vedelat suppi tahan jne)
– 1 värske kurk
– 4-6 kartulit
– 100g sibulalauku (ma ei leidnud seda poest ja jätsin ostmata. Siia sobivad tegelikult ükskõik, millised aiaürdid, mida rohkem, seda uhkem!
– 2-4 muna (ma panen alati pigem rohkem, sest kellele ju muna ei maitseks)
– suhkrut (2 supilusikat nt, aga ka maitsejärgi pigem)
– soola
– söögiäädikat (1-2 korgitäit MAX)
– hakitud maitseroheline (petersell, till.. you name it)
– keeduvorst
– hapukoor või keefir
– mädarõigas valikuliselt(ma ise ei kasuta, aga võib)
– sinep (ka valikuline, ei kasuta ise)
PS! Kui välja jätta loomsed saadused ja asendada mõne muu taimse vastu, siis saab väga edukalt ka veganite varianti valmistada.
1. Koori puhtaks peedid ja riivi ära. Võid ka kuubikuteks või ribadeks lõigata, aga ise soovitan kindlasti riivimist. Keeda väheses vees pehmeks. Keetmise lõpul lisada äädikas ja kogu vesi. Kurna ja jahuta.
2. Samal ajal võiks teises potis muna ja kartul keemisprotseduure nautida. Ja kui need valmis on, siis kuubikuteks lõigata ning potti või suurde klaaskausi põhja ootele panna. Mulle meeldib see klaaskauss, sest nii kena on seda suppi sealt vaadata. Täitsa tola olen, I know..
3. Peet valmis, jahutatud, lisavesi lisatud – kalla peedikompott klaaskaussi kartulitele ja munadele seltsiks. VÕI SIIS võid ka klaaskausi variandi vahele jätta ja kohe kartulid ja munad hoopis peedile seltsi valada.
4. Lisa veel tükeldatud kurk, keeduvorst, sibulalaugud (muud aiaürdid), suhkur, sool, riivitud mädarõigas(kui otsustasid seda ka lisada), sinep ja vala peale jahtunud keeduleem.
5. Sega, pane külma, et täitsa külmaks jahtuks. Enne lauale panemist puista veel peale tilli ja peterselli, kui on soovi. Ma panin nii supi sisse kui ka hiljem supile peale.
6. Supile pane peale hapukoort või keefirit. Ise olen hapukoorega söönud. Hapukoor on suht tähtis asi selle söömise juures, sest see tasakaalustab supi happelisust ja niimoodi maitseb supp õigesti nagu peakski maitsema. Btw, järgmine päev suppi külmast võttes on ta kenasti punaka värvuse pealt lillakamaks läinud, sest äädikas on veidikene peediga sõbrunenud. Maitse läheb sellega seoses aina paremaks!
7. Head isu! Seda on samuti kuumal suvepäeval nii hea süüa, appi! No mulle meeldib muidugi seda kogu aeg süüa… ja ära arva, et maitse kuidagi sooja borši maitsega on, maitse on täiesti teistsugune. Väga värske ja kergelt happeline. Ülihea igatahes. Mulle meeldib külm rohkem, kui soe. Ja lisaks on see toit samamoodi ääretult tervislik!
Olen eelnevalt juba mitu korda maininud, et mul on kodus üks väga pirtsakas härra ja seetõttu pean eraldi talle ka toidu tegema, sest mida värskem toit, seda vähem see Andrusele maitseb.
RETSEPT NR 3. Kuramaa hele strooganov (peedisalatiga)
Vaja läheb:
– 100-150g suitsutatud peekonit (tavaline pakk, mida müüakse poodides, seal vist on 100-150g sees?
– 500g sealiha
– 1 suur sibul
– 1-2 sp nisujahu
– 1 suur hapukurk või nt kolm väikest ja kui oled suur hapukurgi sõber, siis rohkemgi
– 3dl kuuma lihapuljongit
– 150g – 200g hapukoort
– soola ja musta pipart maitsestamiseks
1. Lõika peekon väikesteks tükkideks, lõika sealiha ribadeks.
2. Haki või viiluta sibul. Mina lasin läbi saumikseriaparaadi, millel on riivimise võimalus, et silmad päris märjaks ei läheks. Pealegi, ei suuda ma ise sibulat nii väikeseks tükeldada, et see härrat ei segaks. Talle meeldib sibul toidu sees, kui see hamba all ei krõpsu ja suuri tükke ei tunne .:D
3. Prae pannil peekon, sealiha ja sibul läbi
4. Sega juurde jahu ja alles seejärel kuum puljong, hauta kuni liha on pehme
5. Lõika kurk ribadeks või väikesteks tükkideks, kuidas meelepärasem on ja lisa hapukoorega koos kastmele
– VAHEPEAL KEEDA/PRAE kartulid/riis/makaronid/tatar kastme juurde.
6. Kuumuta tasasel tulel valmimiseni, maitsesta ja serveeri.
Lõppmaitse meenutab veidi vanakooli vorstikastme maitset. Härra oli väga rahul, tema semu ka ja Kentsu kiitis ka heaks. Lihtne ja maitsev.
Mul jäi veel külmast boršist peeti üle, tegin sellest majoneesiga peedisalati ka. Seda siis mulle ja Kentsule. Küüslauku sisse ei pannud, sest see tekitab raseduse ajal väga hulle kõrvetisi 🙂
Mul jäi veel mainimata ostukorvi hind, mis oli 48 eurot. Sellest suure osa läksid maksma puuviljad ja marjad, mis on praegusel ajal päris kallid. Suvel oleks selle võrra odavam, kui marjad saab hoovi pealt kokku korjatud.
Küll aga sain ma selle eest kolm erinevat toitu valmistatud. Suppi saab kindlasti nädal aega süüa ja marjatarretist jätkub ka õige mitmeks päevaks. Kastmed saavad meie peres ainult ruttu otsa, sest kõik söövad seda. Lapsele meeldivad ka kõiksugu kastmesed toidud.
Loodan, et keegi ka katsetab mu retsepte, sest neid on tõesti lihtne teha ja terve pere saab söönuks tervislikult ja isetehtud koduse toidu näol.
Mis on teie pere lemmikretseptid, mida on ka lihtne valmistada?