Tsau! Olen siin täiskohaga maakas ja pole väga arvutit viitsinud välja võtta, ainult mõne projekti raames. Vot mõtlesin siin, et oleks aeg millestki kirjutada ja miks mitte üks aktuaalne ja oluline teema jälle üles võtta, sest mitmed emad on mult rinnaga toitmise kohta uurinud.
Esmalt ütlen, et Romet saab siin 26.06 kahe kuuseks ja hetkeseisuga on ta 100% rinnalaps. Ma ei tea, kui kauaks, aga i’m working hard on it. Mõnele on lihtsalt looduse poolt antud seda piimanäärmegeeni, mõnele mitte. Ma olen see teine variant, kes peab tohutult vaeva nägema ja tean, et neid emasid on minuga ühes pundis väga väga väga palju.
Kes meie stoorit teab, siis esimese pojaga läbisin ebareaalse kadalipu seoses piima puudumisega. Sattusime kaalukaotusega lastehaiglasse (seda saate SIIT lugeda), mis oli minu senise elu kõige jubedam kogemus. Isegi selle õudsa ämmaemanda neelaksin teist korda alla, seda kogemust Tallinna Lastehaiglas aga mitte.
Kennet sai rinda heal juhul 3 kuud koos lisaga ja ma peaks ütlema, et ta pole teisest kuidagi rohkem haige või midagi sellist. Minu meelest on see müüt, et nüüd rinnapiimaasendajat söönud lapsed on kõik haiged ja kes on siis rinda saanud, on jube terved. Andruse ema kutsub Kentsut Tõnissoniks. Jumala hea hüüdnimi – hea isuga, turske poiss. Kõnnib (nagu ta emagi) kuhugi otsa või lööb end ära kuhugi, ei tee teist nägugi. Haige on olnud ka ainult Hawaiil. Seal oli tal esimest korda palavik ka, 1a6k’selt. Mõni üksik lihtne nohu enne seda ja see ka kõik.
Seega jah, ükski ema ei peaks ennast halvasti tundma, kui mingil põhjusel pole rinnaga võimalik toita. See on ISEGI siis ok, kui imetamine lihtsalt pole Sinu teema. Minu jaoks on see ka väga protseduuriline ja intiimne tegevus, sp selliseid pilte, kus lapsel tiss suus on, ei tule kunagi. Siinkohal ei ütle midagi nende emade kohta, kelle jaoks on okei imetada ja pilti teha. Mul on pohhui, mina lihtsalt tunnen, et seda on too much teistele näidata.
Mina näiteks Kentsuga tundsin pidevalt süümekaid, et ma ei suuda lapsele nii palju rinnast piima anda, kui ta vajas. Mis juhtus? Juhtus see, et ma pumpasin ja nutsin, nutsin ja pumpasin. Ma ei tarbinud piisavalt vett, isu ka peale keisrit väga polnud. Olin kurnatud sellest Lastehaigla trallist jne jne. Tundsin, et olen juba oma ema teekonna alguses LÄBIKUKKUNUD. Andrus tegelikult ei teadnudki, kui palju ma selle imetamise pärast pisaraid valasin, kuniks ta üks õhtu nägi mind nutmas ja ütles, et kelle või mille jaoks ma ennast niimoodi piinan. Ütles kohe, et Kennet ei saa tervemaks ega jää haigemaks, kui tal jääb see 10-20ml piima saamata. Masenduses ja depressioonis ema on palju hullem tegelane vastsündinud lapsele, kui see, et laps hakkab piimaasendajat sööma. Esmalt ikka mõelge, emad, iseenda heaolule. Kui ema on rõõmus, on ka laps. Kõik ema emotsioonid ju kanduvad lapsele üle.
Tegin otsuse, et ma ei piina ennast enam, kuid ärge arvake, et ühes sellega SÜÜMEPIINAD ära kadusid. Ei, need läksid veel hullemaks. Mõelge, minu laps ei saanudki miinimum 0,5 aastat rinnapiima. Täiesti perses, kui sitt ema ma olin/olen. Vot sellised mõtted tiirlesid mul peas.. Õnneks see kadus kuskil kuu möödudes. Ma leppisin olukorraga ja ma olen oma mehele väga tänulik, et ta mind toetab ja oskab märgata ja mind vajadusel kokku lappida. Leidke enda kõrvale need õiged inimesed, sest jagatud mure on pool muret, aga mõelge, mis veel siis on, kui see teinepool veel mure kuidagi enam-vähem ära lahedada ka aitab.
Igatahes, nüüd teema juurde. Olen võtnud otsuse vastu, et Rometile üritan rinda anda. Kuna keisrilõiget mulle ei tehtud ja oma esimese poja kogemus on all, siis proovida ju võib. Mul tekkis peale Kentsu sündi alles 7-dal päeval piimapais Saaremaal. Pump jäi loomulikult Tallinna, sest ma ei teadnud, et tuleks välja pumbata piima. Maadlesin seal kapsalehtede ja asjadega.. Rometiga aga ei tekkinud seda kullahinnalist piimapaisu, mida ma ootasin pikkisilmi valmis rinnapumbaga ründama. Ja tutkit. Mitte midagi ei lähe lihtsalt.
Rometiga oli mul haiglas isegi pump kaasas. Mul olid kõik asjad kaasas selleks, kui maailma lõpp peaks saabuma. 😀 Küll aga ei julgenud ma seda välja võtta. Don’t ask. Ma ei tea, tundus weird teise ema ees veel pumpama ka hakata. Ta niigi vaatas raudselt, et kes see hull nii palju sööb. Suu ainult vehkis toitu jahvatada. Vana oleks sünnitustoatrauma saanud: kõrval ema midagi muud peale söömise ei tee, pumpab päevad läbi jne. ja on niisama imelik, et oma vastsündinuga kogu aeg räägib (see teine ema oli kogu aeg vaikuses).
Tahaksin jagada teiega nippe, mida jagas üks teine ema minuga. Kuna mulle ikka inimesed kirjutavad, siis mõtlesin, et jagaks neid teistega ka. Ma sain abi, ehk saate teiegi. Ja eraldi, tänks Auri, et viitsisid mulle kirjutada. Ma nüüd Sinu lahkel loal jagan neid ka oma lugejatega.
Mida tuleb siis teha, et piim jooksma hakkaks?
– Esmalt vaadake ära see VIDEO – teeb üldse selgeks selle, milline on õige imetamisvõte ja milline mitte. Paljuski võib teie beebi nälg sellest tulla, et ta ei saa rinnast piisavalt piima, sest tal on vale imetamisvõte.
– OSTA OMALE pump, soovitavalt elektripump. Ausalt, see on üks parim investeering olnud. Haiglas õpetati mõlema lapsega käsitsi pumpama, aga no hallelujah. Jube nüri ja raske töö, EI VIITSI. Elektrilise pumbaga hoiab palju stressi ära. Käsitsi pumbates võib reaalselt lolliks minna.
– Ära oota pumpamisega! Hakka juba nädal enne tähtaega pumpama. Mina mõlema lapsega (kogemata) eirasin seda punkti ja kahetsen – ühega ei teadnud, teisega juhtus see, et beebi tuli liiga vara ja ootamatult siia ilma 😀 Btw, pumpasin saab laenutada ka (INVARU OÜ)
– kui piima on algul vähe, siis osta PIIMAKOGUJAD. Mina tellisin 4Kids lehelt. LINK SIIN. Piimakogujatega saad iga tilga kätte, eriti siis, kui ühest rinnast voolab piim ja teisest tilgub täiega. Ära raiska kallist kraami! Soovikorral külmuta või anna cupfeed’igu meetodil beebile. Või süstlast.
– See tore ema Airi ütles head sõnad: ”Pumpamine on nagu religioon. Kui usud, siis toimib ka.” Ma tahtsin nii väga Rometit kauem AINULT rinnaga toita ja võtsin omale eesmärgi, et I CAN DO THIS. See pole lihtne tee, mida valida, kui Sul piima väga pole, aga see on võimalik, kui tahad 100% pühenduda.
– Esimene kuni esimesed kaks nädalat on nn ”kuldne aken”, kus on kõige lihtsam piima juurde tekitada, sest organism alles paneb paika piimavajadust ja -kogust. Soovitav pumbata 8 korda 24-tunni jooksul. Soovitavalt peale lapse toitmist, siis kiddol kõht täis ja saad rahulikult rinda stimuleerida ja kui juhtub, et kiddol pole kõht täis veel, siis saad kenasti ära pumbata ja juurde anda peale krooksusid. Mina algul tegingi nii, sest lihtsalt R ei saanud kohe kõike kätte. Või noh, ta ei jaksanud/viitsinud piimavoolu ära oodata ja lasi rinnast lahti, kui piimavoolust paus sisse tekkis.
– PUMPA MÕLEMAT RINDA VÄHEMALT 15min IGA KORD, hea kui 20+min, aga vähem kui 30min. See reegel on mind palju aidanud. Teinekord on viimasel minutil piimavoog tulnud. Ma varem sain pumpamisest täiesti teistmoodi aru, kui nüüd, kui pumpamine käpas.
– Auri mainib, et lehtri(Flange size inlg k) suurus ka oluline, et valige seda. Minul oma Philips Avent pumbal nt polnud lehtrisuurust valida. Oli see, mis pakis ja kogu muusika. Toimib, seega ei kurda.
– YOUTUBE : pane otsingusse “exclusive pumping” või “pumping and breastfeeding” jms ja vaata end oimetuks. Pumpamise juures on igalühel oma toimiv süsteem
– Mind aidanud ”nipp” joo palju vett ja apteegitilli teed nt. Ma joon nii palju vedelikku, et mul tekib vaikselt okserefleks. Aga midagi pole teha, see aitab. Kennetiga ma ei suutnud sellistes kogustes vett tarbida. Kui oled korralikult vett tarbinud, siis piss on helekollane. Kui ei, siis tumekollane.
– Söö korralikult, et oleks millestki piima tekitada. Vesi pole ainuke abimees. Imetamine kulutab viisakalt kaloreid. Poputa oma keha korraliku toiduga. Su beebi vajab seda! Ma ei suutnud peale keisrit korralikult süüa ka.
– Proovi haiglas erinevaid pumpasid. Leia oma, mis meeldib. Toida laps ja siis pumpa 15 min mõlemat rinda peale toitmist, kuid mitte üle 30min.
– “LET-DOWN” ON TREENITAV : see on see piimarefleks, et tiss laseb piima lahti nö, siis hakkabki see alles voolama. Ma arvasin, et piim peaks kohe voolama, kui pumbaga pumpama hakkad, aga ei. See oli algul nii weird, et piim ei voolagi korraga terve aeg. Btw, ma olin terve aeg valesti piima pumbanud selles osas ka, et mul oli kõige see tugevam imemisrefleksfunktsioon peal. ja nii ma siis tiksusingi, kuigi oleks võinud seda nuppu vajutada, kus on piimatilgad peal(minu pumbal vähemalt), mis aitabki piimavoolu kiiremini kohale meelitada. Ma arvasin, et ei hakka aega raiskama mõtetute nuppude kasutamisele ja kasutan seda kõige karmimat, et ehk tuleb piim kiiremini. Naerge lolli üle eks. Hea, et vähemalt nüüd sain aru, et igal nupul pumbal on oma eesmärk täita. Seetõttu uurige enne pumpade kohta veidi.
Igatahes, seda piimavoolu värki saab treenida nigut lihast. Vali oma mingi mõte või lugu või toit, mida sööd või veel midagi, mida teed piima jooksmise ajal. Varsti õpib su rind piima samal ajal ”lahti laskma”. Minu puhul toimib see, et pean lihtsalt lõdvestuma ja rõõmus ja veidi keskenduma.
– OLE RÕÕMUS JA ÄRA STRESSA. Lihtne, labane, konkreetse sõnumiga nipp. Stress mõjutab samamoodi piimakogust nagu ka vedeliku mitte joomine. Ole positiivne ja sihikindel. Kui ma algul tühja rinda pumpasin või sain mingi 20 ml heal juhul kätte, olin ikka päris õnnetu. Mul oli tunne, et ma ei saagi kunagi nii, et midagi jääb piimast külmkappi varusse ka. Aga see aeg saabus ja päris ruttu isegi. Mul ei ole küll jääkambris veel midagi, aga järgmiseks päevaks on väike varu küll, kui piimatootlikus pole nii suur ja Romet veidi rohkem näljasem on. Saan kohe talle lisa rinnapiima näol juurde kütta. Andruse emps naeris, et oi kurja, teine Tõnisson kasvamas. Romet ju hüppas 56 suuruse täitsa üle. Oli 50 suurus ja nüüd kohe 62, kõik 56 suuruses riided jäid kandmata pmst. Kennet kandis veel 3-kuuselt 56 suurust. Aga eks Kentsu algus oligi raskem ja võttis kauem aega.
– PESA – vaadake juutuubist, paljud räägivad sellest, et pumpamise ajal peab olema kena soe kohake, pingevaba ja sulle meelepärane, kus pumbata. TÄIEGA NÕUS! Siin maal pumpan meie VOODI-TOAS(väike tuba, kus ainult üks suur voodi), rahulikult, kärast eemal. Kodus, kui külalisi pole, siis saan meie baarisaarekesel pumbata. Ja meestele öelge, et pumpamine on püha üritus. Selleks peab aega varuma ja kannatust nii Sinu kaasa kui ka Sa ise. Mul õnneks on Andrus ELUMEGASUPER TOETAV. Kodus teeb selle pumba häält kaasa ja räpib sellega ühes rütmis, nii naljakas! Igakord muigan 😀
ntsikka- nstsikka- nstsikka.
– VALK – sööge valgurikkaid toite (kana, veis, muna, piim). Piimatooted võivad gaase tekitada, et see võib veidi fishy olla. Minul tekitas beebile ka müsli söömine gaase. Sellest oli jube kahju, kuna mul oli rets müsli-hullus tekkinud. Kaussideviisi ajasin sisse ja nüüd ei söö üldse. Nii raske. 😀 Aga kõik enda beebi heaolu nimel. Tasub pingutada.
– Avastasin, et mul tekitab piima juurde ALOE VERA jook. Nii 10-20ml. Aga seda peab jooma ka pudelite viisi, mitte nii, et jood pudeli ära, mis seal maos ära kaob ja siis ootad, et järgmine päev piimakosed välja voolavad. Ei, seda ei juhtu 😀
– Tee testpumpamisi. Mul käib see nii – mul on järgmiseks päevaks üks toidukord välja pumbatud. Nt mingi 120-130ml. Ja siis toitmata pumpan mõlemad rinnad tühjaks. Teen rindade analüüsi. 😀 Kui palju tuleb ja kas on suurenenud ka kogused või mitte. 😀 :D:D
– Mul on ALATI, nüüd kui piima rohkem, üks toidukord külmkapis IGAKS JUHUKS. Äkki laps ei saa rinnast piisavalt, äkki mul vaja korra kuskil mõned tunnid käia jne. JA LISAKS KA Aptamil 1 oleme kappi ostnud IGAKS JUHUKS. Mul juhtus siin maal ju selline asi, et olin eelmine õhtu 80 ml välja pumbanud ja järka päev oli vaja kuhugi minna. Rindade tootlikus polnud suurem asi ja mõtlesin siis enne vanaemale jätmist pisikesele pudelist anda. Olin juba piima soojendanud, kui nägin, et mingit pruunid täpikesed tila peal. Mõtlesin, et wtf need on.. Ja siis uurisin lutipudelit. PIIMA SEES OLI NEID PÕHJAS MEGAPALJU. Mingid pruunid täpikesed. EI oleks nagu arusaanud, et mingid putukad vms. Selline šokk, siiamaani mõtlen õudusega, KUI ROMET OLEKS SEDA PIIMA JOONUD. Appi! MA VALASIN SELLE 80 ML KRAANIKAUSIST ALLA. See oli umbes sama jube kogemust, kui see, et Andrus tahmas peaga valas kodus 50ml värsket piima kraanikausist alla ja pani oma ÕLLEPURGI külmkappi sinna piimapudeli asemele, sest meil oli külmar täiesti täis kraami. See oli veel aeg, kus mul väga piima polnud. Ma reaalselt 1,5 päeva nutsin vaheldumisi. Tundub täiesti jabur asi, mille pärast nutta, aga ma nutsin ja kogu hingest, sest see tuli nii vaevaliselt ja oli päriselt ka kulla hinnaga, mille üks tainas lihtsalt kraanist alla valas.
Igatahes, selle teema päästis piimaasendaja, mis meil külmikus oli. Alati peab olema igaks juhuks, kui Sul just piima ojadena ei voola. Võivad sellised olukorrad juhtuda.
– Siinkohal olek paslik ära mainida, et olge rinnapumba hügieeniga väga hoolsad. Peske spetsiaalse beebide toidunõude pesuvahendiga, tehke vähemalt nädalas korra keeva veega atribuutikast ”suppi” . Ma siiamaani ei oska välja mõelda, kust see värk mu piima sai. Ainuke, mis tõenäoline, et kui ma piima välja pumpasin ja lehtrisse midagi sattus. Ma ei tea, ausalt. Aga väga hirmutav kogemus. Siiamaani tunnen süümekaid, et mis siis oleks saanud, kui Romet oleks…. Oeh, meil vedas!
– pumpamine ja rinnaga toitmine on väga ajakulukas ja nõuab pühendumist. Ära loobu kohe. Ma algul pumpasin tühja, siis 10 ml, siis 20ml, siis 50ml, nüüd juba testpumpamisega 140ml. Kuna Romet ei saa korraga nii palju rinnast kätte, siis ta sööb tihendamini. Nii 1,5h – 2,5h vahel. Väiksemad portsud, aga tihti. Praegu maal saab seda rakendada, kui Kennetil siin lapsehoidjad. Linnas olles läheb keeruliseks. Ma ei taha, et Kentsu armukadedust tunneb, aga ma ei saa midagi teha ka, kui venna süüa tahab ja korraga kohe nii palju ei söö. Õnneks see on kõik mööduv.
– Ülitähtis on ÖÖSEL PUMBATA, siis on prolaktiini tase kõige suurem. 01:00 – 04:00. See on väga raske, I KNOW, kõik me tahame magada, aga midagi pole teha.
Auri jagas ka kraamilisti, mis peaks aitama piimatootlikust suurendada:
- Apteegitillitee, ingl k Fennel, maitseb nagu lagrits. Mul kena kopp ees sellest, aga pole viga, survaivin ja joon. Eraldi müüakse apteekides Hippi imetava ema teed, seal lisaks apteegitillile veel hunnik teisi piimatootlikkust soodustavaid ürte. Uuri, katseta!
- kaer – teed putru või sööd külma pudruna mingi piimaga või suva millega. parem on täistera kaerahelbed mitte kiir.
- imetamise küpsised (lactation cookies) – pole ise proovinud, aga jällegi paljud vannuvad et see on imerohi, netist leiab erinevaid retsepte.
- kookosevesi (coconut water) – mitte kookospiim. Olen proovinud ALEO firma oma, Rimist sain vist. Kuna jõin ainult ühe pudeli, siis ei saanud mõjust aru.
- Kui rinda tekivad kõvad kohad, nn sõlmed, siis letsitiin aitab. Imetamise ja pumpamise ajal masseeri neid kohti, neist tuleb kohe lahti saada, muidu lähevad need piimajuhad põletikku sest on liiga täis. Nendest tulevad alati ilusad piimavood pudelisse. ujee.
- Kui suudad, siis väldi suhkruseid tooteid ja magusat. Ma pole suutnud, just sayin. Seetõttu pole ma veel suurt midagi alla ka võtnud. Saaremaal hoopis juurde. Aga pole viga, Tallinna tulen, ostan omale rullikad ja hakkan Peetri vahel kimama.
PS! PIIMA PUMPAMINE AITAB stimuleerida piimatootlikust jne, kuid see ei asenda rinnaga toitmist. Laps saab alati rinnast rohkem piima kätte, kui Sina või mina pumbates. Pane laps VÕIMALIKULT PALJU ESMAJOONES IKKA RINNALE, et ta piima juurde ”telliks” .
Üks targem ema kirjutas sellise asja nt mulle, et mõne kuu pärast ei pruugi ma pumbates üldse piima kätte saada, aga laps saab. Kuna laps on see, kes juurde tellimisega toimetab, mitte rinnapump 🙂
Siinkohal mainin veel seda ka, et kes peaks tahtma oma lapse nahk-naha kontakti asemel pumbata? Mina mitte. Kui muul ajal kogu aeg kiire-kiire kahe lapse kõrvalt, siis see imetamisaeg on just see aeg, kus saab natukene aega maha võtta ja beebit imetleda. 🙂
Rääkides veel pisipojast, siis step by step hakkame öösel juba kenasti magama. Täna on muidugi suht terve päev maganud. Rota pärast vist, las puhkab :*
Igatahes, pisike läheb ööunne kell 21:30-22:30 vahemikus ja siis ärkab 2:45 – 3:30(ma saan 4 tundi lepsida, jee!) vahemikus, sööb läbi une ja kohe magama. Siis uus äratus 5-6 vahel ja kui gaase pole, siis tiksub veel veidi (mingi 7:30-8:00ni) ja siis ma juba ärkan siin maal, kohvitan, söödan ja siis Romet uuesti tuttu mingi 8:30, norksab kena mõned tunnid, kuniks ärkab ja on päris pikalt üleval. Teeb ainult uinakuid mingi 30 min jne. Ehk see palavus ka mängib rolli. Endalgi siin saunas raske vastu pidada.
Vot nii, loodan, et kedagi see postitus aitab ja musid-kallid-paid kõigile.
Olen just kuulnud, et enne sünnitust ei tohi pumpamisega alustada! Kuna tinnaga toitmine aitab emal kiiremini taastuda ehk siis tekitab emakakokkutõmbeid, siis võib sellega hoopiski kahju teha ja sünnituse esile kutsuda.
Seda küll, see on täiesti õige info.Kunagi ei tea ju, millal see beebi välja tuleb. Minu näiteks tekkis esimese lapsega piim alles 7-ndal päeval, jube hea oleks olnud varem pumpamisega pihta hakata. Teisega läks 5 päeva aega, aga tema sünniks ma polnud üldse valmis 😀
appi, i feel you. Respekt mehele, et viitsis aidata 🙂 Minu oma ka abimees 🙂 va öösel, siis on kõige raskem, kui pead lapse uuesti unne toimetama ja pumpama, uneaega jääb nii väheks. Aga ei raatsi meest üles ka ajada, temal ka järka päev tööle vaja minna.
eriti seda ”kulla hinnaga kraami” asja. 🙂
Kui kaua Sa niimoodi pumpasid ja möllasid, et piima jooksma said? Või on see pidev protsess ja iga päev näed vaeva? Tänud postituse eest, oli äratundmist ja uusi nippe ka!
Kuule, pea kaks ja pool kuud.
AGA SEE ON SEDA VÄÄRT =) Ma siiamaani ei suuda uskuda, et I MADE IT. öösel oli nii raske pumbata ja oksele ajas see apteegitilli tee.
aga see tõi tulemust =) siiamaani söön mariakapsleid ka 🙂